Aircraft N1132W Data
2
aircraft records found
N1132W
2006 Cessna 172S, c/n 172S10125
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 172S10125 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N1132W |
| Mode S (ICAO24) Code | A03A0B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-05-01 |
| Air Worthiness Test | 2006-02-23 |
| Last Action Taken | 2008-05-01 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | C Flying K Aviation Llc |
| Address |
Savery, WY 82332 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N1132W
2001 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B0923
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 208B0923 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
PZ-TBH
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N1132W |
| Mode S (ICAO24) Code | A03A0B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-01-11 |
| Air Worthiness Test | 2001-12-14 |
| Last Action Taken | 2002-01-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-02-01 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AFRICAIR INC |
| Address |
Miami, FL 331866711 United States |