Aircraft N1158V Data
3
aircraft records found
N1158V
2006 Cessna 172S, c/n 172S10355
Latest photos of N1158V
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 172S10355 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N1158V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0424A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-08-31 |
| Air Worthiness Test | 2006-10-23 |
| Last Action Taken | 2010-08-31 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Hickory Lane Corp |
| Address |
Farmingdale, NY 11735 United States |
| Region | Eastern |
N1158V
1965 Cessna 310J, c/n 310J0172
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 310J Search all Cessna 310J |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | 310J0172 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-470 SER |
Aircraft
| Registration Number | N1158V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0424A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2000-04-12 |
| Air Worthiness Test | 1997-08-08 |
| Last Action Taken | 2003-04-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-10-22 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SOUTHERN AIRCRAFT CONSULTANCY INC TRUSTEE |
| Address |
Penzance Cornwall, TR197NS United Kingdom |
N1158V
Cessna T303, c/n T30300259
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T303 Search all Cessna T303 |
| Construction Number (C/N) | T30300259 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N1158V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0424A |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |