Aircraft N1326A Data
3
aircraft records found
N1326A
2015 Cessna 680A Citation Latitude, c/n 680A-0017
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 680A Citation Latitude Search all Cessna 680A Citation Latitude |
| Year built | 2015 |
| Construction Number (C/N) | 680A-0017 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW306D |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1326A |
| Mode S (ICAO24) Code | A085CA |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2020-12-28 |
Owner
| Owner | Latitude Leasing Llc |
| Address |
Coconut Grove, Florida 33133 United States |
N1326A
2002 Cessna 560XL Citation Excel, c/n 560-5272
Latest photos of N1326A
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 560XL Citation Excel Search all Cessna 560XL Citation Excel |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 560-5272 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 13 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW545 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1326A |
| Mode S (ICAO24) Code | A085CA |
| Certification Issued | 2002-08-27 |
| Last Action Taken | 2008-09-16 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Airplane International Holdings Inc |
| Address |
Wilmington, DE 19808 United States |
| Region | Eastern |
N1326A
Piper PA-18`, c/n 181141
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-18` Search all Piper PA-18` |
| Construction Number (C/N) | 181141 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N1326A |
| Mode S (ICAO24) Code | A085CA |
| Current Status | Exported to Mexico |
| Delivery Date | 1954-12-13 |
| Registration Cancel Date | 1955-05-13 |
Owner
| Owner | Champ Aviation Incorporated |
| Address |
, United States |