Aircraft N5243K Data
2
aircraft records found
N5243K
2015 Cessna 680A Citation Latitude, c/n 680A-0017
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 680A Citation Latitude Search all Cessna 680A Citation Latitude |
| Year built | 2015 |
| Construction Number (C/N) | 680A-0017 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW306D |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5243K |
| Mode S (ICAO24) Code | A69A95 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2015-11-00 |
| Registration Cancel Date | 2015-12-00 |
Owner
| Owner | Textron Aviation Inc. |
| Address |
, United States |
N5243K
Cessna 172P, c/n 17274028
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172P Search all Cessna 172P |
| Construction Number (C/N) | 17274028 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5243K |
| Mode S (ICAO24) Code | A69A95 |
| Certification Issued | 1991-08-09 |
| Last Action Taken | 1991-08-12 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-12-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | VAN BORTEL AIRCRAFT INC |
| Address |
Arlington, TX 76018 |