Aircraft N1416W Data
2
aircraft records found
N1416W
1968 Bell 206A, c/n 336
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206A Search all Bell 206A |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 336 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250 SER 250HP |
Aircraft
| Registration Number | N1416W |
| Mode S (ICAO24) Code | A0A9A6 |
| Certification Class | Multiple |
| Last Action Taken | 1977-01-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1976-07-21 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SALE REPORTED |
| Address |
Oklahoma City, OK 73125 United States |
N1416W
Cessna 172S, c/n 172S10669
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Construction Number (C/N) | 172S10669 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N1416W |
| Mode S (ICAO24) Code | A0A9A6 |
| Certification Issued | 2008-05-23 |
| Last Action Taken | 2008-05-23 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Gulf Atlantic Airways Inc |
| Address |
Gainesville, FL 32609 United States |
| Region | Southern |