Aircraft N1418A Data
3
aircraft records found
N1418A
2008 Cessna 172S, c/n 172S10670
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 172S10670 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N1418A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0A9D8 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-02-22 |
| Air Worthiness Test | 2008-02-25 |
| Last Action Taken | 2010-02-22 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Rdja Llc |
| Address |
Wilmington, DE 19801 United States |
| Region | Eastern |
N1418A
1992 Fokker 100 (F-28-0100), c/n 11397
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | 100 (F-28-0100) Search all Fokker 100 (F-28-0100) |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 11397 |
| Number of Seats | 111 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-royc TAY 650-15 |
Aircraft
| Registration Number | N1418A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0A9D8 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1992-06-05 |
| Air Worthiness Test | 1992-07-01 |
| Last Action Taken | 2004-05-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-09-29 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AMERICAN AIRLINES INC |
| Address |
Dfw Airport, TX 75261 United States |
N1418A
Piper PA-22, c/n 22330
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-22 Search all Piper PA-22 |
| Construction Number (C/N) | 22330 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1418A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0A9D8 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |