Aircraft N1420A Data
2
aircraft records found
N1420A
2008 Cessna 172S, c/n 172S10673
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 172S10673 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1420A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0AC77 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-03-03 |
| Air Worthiness Test | 2008-02-18 |
| Last Action Taken | 2008-03-03 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-04-16 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WEAVER AERO INTERNATIONAL INC |
| Address |
Moundridge, KS 671077142 United States |
N1420A
1951 Piper PA-22, c/n 22-331
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-22 Search all Piper PA-22 |
| Year built | 1951 |
| Construction Number (C/N) | 22-331 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-290 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1420A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0AC77 |
| Certification Class | Standard |
| Last Action Taken | 1977-01-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1976-06-10 |
Owner
| Registration Type | Partnership |
| Address |
Oklahoma City, OK 73125 United States |