Aircraft N1538W Data
3
aircraft records found
N1538W
2005 Cessna 172S, c/n 172S9861
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 172S9861 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1538W |
| Mode S (ICAO24) Code | A0D8D9 |
| Certification Issued | 2005-07-20 |
| Last Action Taken | 2005-07-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-08-22 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GLOBE AERO LTD |
| Address |
Lakeland, FL 338111247 United States |
N1538W
1996 Six Chuter 2-S, c/n 96-1398-2
Airframe Info
| Manufacturer | Six Chuter |
| Model | 2-S Search all Six Chuter 2-S |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | 96-1398-2 |
| Aircraft Type | Powered Parachute |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
Aircraft
| Registration Number | N1538W |
| Mode S (ICAO24) Code | A0D8D9 |
| Certification Issued | 2007-10-22 |
| Last Action Taken | 2007-10-22 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Moorcroft, WY 82721 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N1538W
1981 Balloon Works FIREFLY 7-B, c/n 10242
Airframe Info
| Manufacturer | Balloon Works |
| Model | FIREFLY 7-B Search all Balloon Works FIREFLY 7-B |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 10242 |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N1538W |
| Mode S (ICAO24) Code | A0D8D9 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1989-01-09 |
| Air Worthiness Test | 1981-02-11 |
| Last Action Taken | 2001-03-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-10-04 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Burlington, NC 27216 United States |