Aircraft N1590W Data
2
aircraft records found
N1590W
2005 Cessna 172R, c/n 17281256
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172R Search all Cessna 172R |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 17281256 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N1590W |
| Mode S (ICAO24) Code | A0EE0B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-08-11 |
| Air Worthiness Test | 2005-11-04 |
| Last Action Taken | 2007-08-11 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Westwind Aviation Inc |
| Address |
Phoenix, AZ 85027 United States |
| Region | Western-Pacific |
N1590W
Beech A36, c/n E337
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | A36 Search all Beech A36 |
| Construction Number (C/N) | E337 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1590W |
| Mode S (ICAO24) Code | A0EE0B |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |