Aircraft N2132W Data
3
aircraft records found
N2132W
2003 Cessna 172S, c/n 172S9421
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 172S9421 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N2132W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C75A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-10-08 |
| Air Worthiness Test | 2003-06-17 |
| Last Action Taken | 2007-08-11 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wheeler Equipment Leasing Llc |
| Address |
Gainesville, GA 30501 United States |
| Region | Southern |
N2132W
Cessna 172R, c/n 17280677
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172R Search all Cessna 172R |
| Construction Number (C/N) | 17280677 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2132W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C75A |
| Certification Issued | 1999-01-19 |
| Last Action Taken | 1999-01-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-02-08 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | NOZAKI AMERICA INC |
| Address |
45 Broadway 18th Fl New York, NY 10006 United States |
N2132W
Beech C23, c/n M-1507
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C23 Search all Beech C23 |
| Construction Number (C/N) | M-1507 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2132W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C75A |
| Certification Issued | 1991-07-23 |
| Last Action Taken | 1994-07-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-09-16 |
Owner
| Registration Type | Partnership |
| Address |
Maxwell, CA 95955 |