Aircraft N2138W Data
2
aircraft records found
N2138W
2003 Cessna 172S, c/n 172S9561
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 172S9561 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N2138W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C82C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-01-13 |
| Air Worthiness Test | 2003-12-10 |
| Last Action Taken | 2007-01-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Kelley B Dinneen Llc |
| Address |
Bridgewater, MA 02324 United States |
| Region | New England |
N2138W
1997 Mooney M20J, c/n 24-3403
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20J Search all Mooney M20J |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 24-3403 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2138W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C82C |
| Certification Issued | 1997-04-10 |
| Last Action Taken | 1997-07-02 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-05-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIRCRAFT GUARANTY LLC TRUSTEE |
| Address |
Houston, TX 770279000 United States |