Aircraft N2173V Data
2
aircraft records found
N2173V
2004 Cessna 172S, c/n 172S9696
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 172S9696 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N2173V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1D658 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-10-04 |
| Air Worthiness Test | 2004-09-22 |
| Last Action Taken | 2007-10-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Floriflt Llc |
| Address |
Middleburg, FL 32068 United States |
| Region | Southern |
N2173V
1948 Cessna 140, c/n 14402
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 140 Search all Cessna 140 |
| Year built | 1948 |
| Construction Number (C/N) | 14402 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental C90-12F |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2173V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1D658 |
| Last Action Taken | 1991-12-06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-12-17 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Doncaster, |