Aircraft N2235V Data
2
aircraft records found
N2235V
2007 Cessna 172S, c/n 172S10478
Latest photos of N2235V
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 172S10478 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N2235V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1EF41 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-05-15 |
| Air Worthiness Test | 2007-04-20 |
| Last Action Taken | 2007-05-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | E & R Aviation Services Inc |
| Address |
Signal Hill, CA 90755 United States |
| Region | Western-Pacific |
N2235V
Cessna 140, c/n 14466
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 140 Search all Cessna 140 |
| Construction Number (C/N) | 14466 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2235V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1EF41 |
| Certification Issued | 1956-09-13 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1965-05-19 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AERO ENTERPRIES INC |
| Address |
Forth Worth, TX 76102 |
| Region | Southwestern |