Aircraft N2310W Data
3
aircraft records found
N2310W
2005 Cessna 172S, c/n 172S9980
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 172S9980 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
| Also Registered As |
I-ACVR
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N2310W |
| Mode S (ICAO24) Code | A20EA4 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-10-26 |
| Air Worthiness Test | 2005-10-20 |
| Last Action Taken | 2005-10-26 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-11-03 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ATLANTIC FERRY SERVICE INC |
| Address |
Waterloo, IA 507018905 United States |
N2310W
1965 Beech A23A, c/n M-912
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | A23A Search all Beech A23A |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | M-912 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-346 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2310W |
| Mode S (ICAO24) Code | A20EA4 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1994-12-15 |
| Air Worthiness Test | 1965-11-18 |
| Last Action Taken | 2003-01-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-03-18 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Gibsonia, PA 150449533 United States |
User Comments
Admin, 2006-04-11 04:00:00
Cancel Date: 11/03/2005
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Germany
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Germany
Admin, 2006-04-11 04:00:00
History: 1965 Beech A23A, Serial Number (c/n) M-912
Cancel Date: 03/18/2003
Reason for Cancellation: Destroyed
Cancel Date: 03/18/2003
Reason for Cancellation: Destroyed
N2310W
Piper PA-34-220T, c/n 3449412
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-34-220T Search all Piper PA-34-220T |
| Construction Number (C/N) | 3449412 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N2310W |
| Mode S (ICAO24) Code | A20EA4 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-09-16 |
| Air Worthiness Test | 2010-07-20 |
| Last Action Taken | 2010-09-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-10-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Globe Aero Llc |
| Address |
Lakeland, FL 33811 United States |
| Region | Southern |