Aircraft N2338W Data
2
aircraft records found
N2338W
1999 Cessna 172R, c/n 17280698
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172R Search all Cessna 172R |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 17280698 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming I0360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N2338W |
| Mode S (ICAO24) Code | A2172A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-07-08 |
| Air Worthiness Test | 1999-03-09 |
| Last Action Taken | 2007-08-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Christiansen Aviation Inc |
| Address |
Wilmington, DE 19810 United States |
| Region | Eastern |
N2338W
Beech A23A, c/n M937
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | A23A Search all Beech A23A |
| Construction Number (C/N) | M937 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2338W |
| Mode S (ICAO24) Code | A2172A |
| Certification Issued | 1995-05-17 |
| Last Action Taken | 1995-05-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-07-25 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AVIATION MARKETING SOLUTIONS LTD |
| Address |
Brattleboro, VT 05301 United States |