Aircraft N2382K Data
3
aircraft records found
N2382K
1999 Cessna 172R, c/n 17280699
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172R Search all Cessna 172R |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 17280699 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming I0360 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2382K |
| Mode S (ICAO24) Code | A228E0 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-07-16 |
| Air Worthiness Test | 1999-03-15 |
| Last Action Taken | 2003-07-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-09-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | TRANS PACIFIC AIR INC |
| Address |
Gresham, OR 970307030 United States |
N2382K
Piper PA-28-181, c/n 2843691
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-181 Search all Piper PA-28-181 |
| Construction Number (C/N) | 2843691 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N2382K |
| Mode S (ICAO24) Code | A228E0 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-01-13 |
| Air Worthiness Test | 2010-11-08 |
| Last Action Taken | 2011-01-13 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-03-31 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Globe Aero Llc |
| Address |
Lakeland, FL 33811 United States |
| Region | Southern |
N2382K
Piper PA-38-112 Tomahawk, c/n 38-79A0606
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-38-112 Tomahawk Search all Piper PA-38-112 Tomahawk |
| Construction Number (C/N) | 38-79A0606 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-235-L2C |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2382K |
| Mode S (ICAO24) Code | A228E0 |
| Last Action Taken | 1992-05-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-10-08 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SALE REPORTED |
| Address |
Xxx, OK 73125 |