Aircraft N2412W Data
2
aircraft records found
N2412W
2007 Cessna 172S, c/n 172S10557
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 172S10557 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N2412W |
| Mode S (ICAO24) Code | A23669 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-10-04 |
| Air Worthiness Test | 2007-06-28 |
| Last Action Taken | 2011-10-04 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Western Edge Aviation Llc |
| Address |
Dickinson, ND 58601 United States |
| Region | Great Lakes |
N2412W
Glasflugel STANDARD LIBELLE, c/n 163
Airframe Info
| Manufacturer | Glasflugel |
| Model | STANDARD LIBELLE Search all Glasflugel STANDARD LIBELLE |
| Construction Number (C/N) | 163 |
| Number of Seats | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2412W |
| Mode S (ICAO24) Code | A23669 |
| Certification Issued | 2001-04-06 |
| Last Action Taken | 2004-04-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-06-17 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Aurora, CO 800155226 United States |