Aircraft N2413V Data
3
aircraft records found
N2413V
2006 Cessna 172R, c/n 17281281
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172R Search all Cessna 172R |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 17281281 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N2413V |
| Mode S (ICAO24) Code | A2368B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-02-27 |
| Air Worthiness Test | 2006-02-01 |
| Last Action Taken | 2006-02-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-04-21 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | MIDWEST CORPORATE AVIATION |
| Address |
Wichita, KS 672268128 United States |
N2413V
1948 Cessna 140, c/n 14658
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 140 Search all Cessna 140 |
| Year built | 1948 |
| Construction Number (C/N) | 14658 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2413V |
| Mode S (ICAO24) Code | A2368B |
| Certification Issued | 1972-01-10 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1981-12-28 |
Owner
| Registration Type | Partnership |
| Address |
Bethany, OK 73008 |
| Region | Southwestern |
N2413V
Bell 412, c/n 36310
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 412 Search all Bell 412 |
| Construction Number (C/N) | 36310 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6T-3BE Twin-Pac |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2413V |
| Mode S (ICAO24) Code | A2368B |
| Certification Issued | 2002-11-27 |
| Last Action Taken | 2002-11-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-12-16 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BELL HELICOPTER TEXTRON INC |
| Address |
Hurst, TX 760537851 United States |