Aircraft N2432A Data
2
aircraft records found
N2432A
2006 Cessna 172S, c/n 172S10147
Latest photos of N2432A
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 172S10147 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2432A |
| Mode S (ICAO24) Code | A23DC3 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-06-25 |
| Air Worthiness Test | 2006-03-30 |
| Last Action Taken | 2008-06-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-09-17 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | VISTA AVIATION INC |
| Address |
Pacoima, CA 913312104 United States |
N2432A
Piper PA-20-135, c/n 20-928
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-20-135 Search all Piper PA-20-135 |
| Construction Number (C/N) | 20-928 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2432A |
| Mode S (ICAO24) Code | A23DC3 |
| Certification Issued | 1997-12-22 |
| Last Action Taken | 2000-12-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-02-12 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Conrad, IA 506210025 United States |