Aircraft N2435W Data
2
aircraft records found
N2435W
2006 Cessna 172S, c/n 172S10143
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 172S10143 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2435W |
| Mode S (ICAO24) Code | A23E40 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-08-11 |
| Air Worthiness Test | 2006-03-30 |
| Last Action Taken | 2006-08-11 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Dr Franks Skyhawk Llc |
| Address |
Singer Island, FL 33404 United States |
| Region | Southern |
N2435W
1967 Schweizer SGS 2-33, c/n 4
Airframe Info
| Manufacturer | Schweizer |
| Model | SGS 2-33 Search all Schweizer SGS 2-33 |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | 4 |
| Number of Seats | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N2435W |
| Mode S (ICAO24) Code | A23E40 |
| Certification Issued | 1971-07-30 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1981-03-13 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ASSOCIATED GLIDER CLUB OF SOUTHERN CALIFORNIA LTD |
| Address |
San Diego, CA 92103 |
| Region | Western-Pacific |