Aircraft N2436W Data
3
aircraft records found
N2436W
2000 Cessna 172R, c/n 17280841
Latest photos of N2436W
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172R Search all Cessna 172R |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 17280841 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming I0360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N2436W |
| Mode S (ICAO24) Code | A23E63 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2000-04-27 |
| Air Worthiness Test | 2000-01-24 |
| Last Action Taken | 2007-04-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Thunderbird Aviation |
| Address |
Bloomington, MN 55420 United States |
| Region | Great Lakes |
N2436W
Piper PA-31T1, c/n 31T1104007
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-31T1 Search all Piper PA-31T1 |
| Construction Number (C/N) | 31T1104007 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N2436W |
| Mode S (ICAO24) Code | A23E63 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N2436W
Robinson R22 BETA, c/n 0571
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 BETA Search all Robinson R22 BETA |
| Construction Number (C/N) | 0571 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2436W |
| Mode S (ICAO24) Code | A23E63 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |