Aircraft N2459K Data
2
aircraft records found
N2459K
2005 Cessna 172S, c/n 172S10034
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 172S10034 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N2459K |
| Mode S (ICAO24) Code | A2462F |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2005-11-30 |
| Last Action Taken | 2011-10-31 |
| Current Status | In Question |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Phoenix, AZ 85027 United States |
| Region | Western-Pacific |
N2459K
Piper PA-38-112, c/n 3879A0642
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-38-112 Search all Piper PA-38-112 |
| Construction Number (C/N) | 3879A0642 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2459K |
| Mode S (ICAO24) Code | A2462F |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-02-08 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |