Aircraft N2464K Data
3
aircraft records found
N2464K
2005 Cessna 172S, c/n 172S10051
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 172S10051 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N2464K |
| Mode S (ICAO24) Code | A24937 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2005-12-07 |
| Last Action Taken | 2005-11-04 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-12-20 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT COMPANY |
| Address |
Wichita, KS 672777704 United States |
N2464K
1979 Piper PA-38-112, c/n 38-79A0648
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-38-112 Search all Piper PA-38-112 |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 38-79A0648 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2464K |
| Mode S (ICAO24) Code | A24937 |
| Certification Issued | 1979-11-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1981-03-16 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SUN AVIATION INC |
| Address |
Vero Beach, FL 32960 |
| Region | Southern |
N2464K
1961 Boeing 720-051B, c/n 18382
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 720-051B Search all Boeing 720-051B |
| Year built | 1961 |
| Construction Number (C/N) | 18382 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT3D-3B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2464K |
| Mode S (ICAO24) Code | A24937 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1983-09-17 |
Owner
| Owner | JET CHARTER SERVICE INC |
| Address |
, United States |