Aircraft N3265A Data
3
aircraft records found
N3265A
2005 Cessna 172S, c/n 172S9878
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 172S9878 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N3265A |
| Mode S (ICAO24) Code | A387A2 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-07-11 |
| Air Worthiness Test | 2005-08-01 |
| Last Action Taken | 2008-07-11 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Mustang Sally Aviation Llc |
| Address |
Long Beach, CA 90807 United States |
| Region | Western-Pacific |
N3265A
1996 Raytheon Aircraft Company 400A, c/n RK-115
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | 400A Search all Raytheon Aircraft Company 400A |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | RK-115 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3265A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1996-11-00 |
| Registration Cancel Date | 2004-05-00 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N3265A
1978 Cessna A185F, c/n 18503506
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | A185F Search all Cessna A185F |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 18503506 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N3265A |
| Mode S (ICAO24) Code | A387A2 |
| Certification Issued | 1982-08-30 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1983-03-29 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | C E BREHM LEASING & AIRCRAFT SALES INC |
| Address |
San Antonio, TX 78239 |
| Region | Southwestern |