Aircraft N500SV Data
3
aircraft records found
N500SV
2013 Cessna 525C, c/n 525C-0119
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525C Search all Cessna 525C |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 525C-0119 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-4A |
Aircraft
| Registration Number | N500SV |
| Mode S (ICAO24) Code | A63B94 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2013-07-22 |
Owner
| Owner | Peoples Management Of South Texas Inc Trustee |
| Address |
San Antonio, Texas 78258 United States |
N500SV
2003 Cessna 525A CitationJet CJ2, c/n 525A0153
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525A CitationJet CJ2 Search all Cessna 525A CitationJet CJ2 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 525A0153 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2C |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N500SV |
| Mode S (ICAO24) Code | A63B94 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-05-30 |
| Air Worthiness Test | 2003-05-21 |
| Last Action Taken | 2008-01-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Peoples Management Of South Texas Inc Trustee |
| Address |
San Antonio, TX 78258 United States |
| Region | Southwestern |
N500SV
1978 Gates Learjet 36A, c/n 040
Airframe Info
| Manufacturer | Gates Learjet |
| Model | 36A Search all Gates Learjet 36A |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 040 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N500SV |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | Air Chariots Incorporated |
| Address |
, United States |