Aircraft N5096K Data
2
aircraft records found
N5096K
2001 Cessna 172S, c/n 172S8997
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 172S8997 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N5096K |
| Mode S (ICAO24) Code | A65E93 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-01-16 |
| Air Worthiness Test | 2001-11-27 |
| Last Action Taken | 2006-01-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Rancho Santa Fe, CA 92067 United States |
| Region | Western-Pacific |
N5096K
Cessna 172N, c/n 17273967
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172N Search all Cessna 172N |
| Construction Number (C/N) | 17273967 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5096K |
| Mode S (ICAO24) Code | A65E93 |
| Certification Issued | 1980-10-03 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1983-11-02 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
New London, NC 28127 |
| Region | Eastern |