Aircraft N5133K Data
2
aircraft records found
N5133K
2001 Cessna 172S, c/n 172S9002
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 172S9002 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N5133K |
| Mode S (ICAO24) Code | A66F5F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-11-01 |
| Air Worthiness Test | 2001-12-05 |
| Last Action Taken | 2010-11-01 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | James Estate Aviation Llc |
| Address |
Wilmington, DE 19808 United States |
| Region | Eastern |
N5133K
Cessna 172N, c/n 17273978
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172N Search all Cessna 172N |
| Construction Number (C/N) | 17273978 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
OO-COA
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N5133K |
| Mode S (ICAO24) Code | A66F5F |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-01-25 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |