Aircraft N5172W Data
2
aircraft records found
N5172W
2002 Cessna 172S, c/n 172S9043
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 172S9043 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N5172W |
| Mode S (ICAO24) Code | A67E23 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-03-07 |
| Air Worthiness Test | 2002-02-20 |
| Last Action Taken | 2008-02-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Ocala Aviation Services Inc |
| Address |
Ocala, FL 34474 United States |
| Region | Southern |
N5172W
Piper PA-28, c/n 28-203
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28 Search all Piper PA-28 |
| Construction Number (C/N) | 28-203 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5172W |
| Mode S (ICAO24) Code | A67E23 |
| Certification Issued | 1995-10-23 |
| Last Action Taken | 1998-11-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-06-09 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | TRAN-SIL PRODUCTS INC |
| Address |
North Salt Lake, UT 840541825 United States |