Aircraft N5173V Data
2
aircraft records found
N5173V
2002 Cessna 172S, c/n 172S9046
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 172S9046 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N5173V |
| Mode S (ICAO24) Code | A67E45 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-10-11 |
| Air Worthiness Test | 2002-02-21 |
| Last Action Taken | 2008-05-27 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Templeton, CA 93465 United States |
| Region | Western-Pacific |
N5173V
1975 Cessna 210L, c/n 21060848
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 210L Search all Cessna 210L |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 21060848 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5173V |
| Mode S (ICAO24) Code | A67E45 |
| Certification Issued | 1975-12-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1976-01-30 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Greensburg, KS 67054 |
| Region | Central |