Aircraft N5210A Data
2
aircraft records found
N5210A
2002 Cessna 172S, c/n 172S9118
Latest photos of N5210A
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 172S9118 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N5210A |
| Mode S (ICAO24) Code | A68EFE |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-08-05 |
| Air Worthiness Test | 2002-07-09 |
| Last Action Taken | 2009-08-05 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Topper Enterprises Llc |
| Address |
Charlottesville, VA 22902 United States |
| Region | Eastern |
N5210A
1979 Cessna T210N, c/n 21063309
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T210N Search all Cessna T210N |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 21063309 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5210A |
| Mode S (ICAO24) Code | A68EFE |
| Certification Issued | 1979-06-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1979-06-19 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | MCKEE AVIATION INC |
| Address |
San Antonio, TX 78216 |
| Region | Southwestern |