Aircraft N5219V Data
3
aircraft records found
N5219V
2002 Cessna 172S, c/n 172S9138
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 172S9138 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N5219V |
| Mode S (ICAO24) Code | A6904C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-06-06 |
| Air Worthiness Test | 2002-08-05 |
| Last Action Taken | 2008-06-06 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | N122e Llc |
| Address |
Arlington, TX 76011 United States |
| Region | Southwestern |
N5219V
1993 McDonnell Douglas 500N, c/n LN047
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | 500N Search all McDonnell Douglas 500N |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | LN047 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5219V |
| Mode S (ICAO24) Code | A6904C |
| Last Action Taken | 1993-03-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-04-15 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | MCDONNELL DOUGLAS HELICOPTER CO |
| Address |
Mesa, AZ 85205 |
N5219V
Cessna 172RG, c/n 172RG0475
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172RG Search all Cessna 172RG |
| Construction Number (C/N) | 172RG0475 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5219V |
| Mode S (ICAO24) Code | A6904C |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-03-17 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |