Aircraft N5274A Data
4
aircraft records found
N5274A
2002 Cessna 172S, c/n 172S9195
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 172S9195 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N5274A |
| Mode S (ICAO24) Code | A6A5D4 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-08-03 |
| Air Worthiness Test | 2002-10-21 |
| Last Action Taken | 2007-08-03 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-04-20 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Aircraft Guarnaty Title Llc Trustee |
| Address |
Houston, TX 77060 United States |
| Region | Southwestern |
N5274A
1957 Cessna 310, c/n 35474
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 310 Search all Cessna 310 |
| Year built | 1957 |
| Construction Number (C/N) | 35474 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5274A |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1957-08-23 |
Owner
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
, United States |
N5274A
Piper PA-28R-201, c/n 28-37022
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28R-201 Search all Piper PA-28R-201 |
| Construction Number (C/N) | 28-37022 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5274A |
| Mode S (ICAO24) Code | A6A5D4 |
| Certification Issued | 1995-04-29 |
| Last Action Taken | 1998-04-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-08-13 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Grosse Ile, MI 48138 United States |
N5274A
Cessna P210R, c/n P21000842
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | P210R Search all Cessna P210R |
| Construction Number (C/N) | P21000842 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
OO-JCR
Destroyed
|
Aircraft
| Registration Number | N5274A |
| Mode S (ICAO24) Code | A6A5D4 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-10-13 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |