Aircraft N5291W Data
2
aircraft records found
N5291W
2002 Cessna 172S, c/n 172S9234
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 172S9234 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N5291W |
| Mode S (ICAO24) Code | A6ACED |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-01-02 |
| Air Worthiness Test | 2002-11-13 |
| Last Action Taken | 2008-01-02 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Aberdeen Flying Service |
| Address |
Aberdeen, SD 57401 United States |
| Region | Great Lakes |
N5291W
Piper PA-28-160, c/n 28342
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-160 Search all Piper PA-28-160 |
| Construction Number (C/N) | 28342 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5291W |
| Mode S (ICAO24) Code | A6ACED |
| Certification Issued | 1973-05-09 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1974-07-10 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Millstadt, IL 62260 |
| Region | Great Lakes |