Aircraft N5323K Data
2
aircraft records found
N5323K
2003 Cessna 172S, c/n 172S9313
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 172S9313 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5323K |
| Mode S (ICAO24) Code | A6BAA6 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-08-01 |
| Air Worthiness Test | 2003-03-03 |
| Last Action Taken | 2006-08-03 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-09-01 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Rockwall, TX 75032 United States |
| Region | Southwestern |
N5323K
Cessna 172P, c/n 17274064
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172P Search all Cessna 172P |
| Construction Number (C/N) | 17274064 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5323K |
| Mode S (ICAO24) Code | A6BAA6 |
| Certification Issued | 1994-08-17 |
| Last Action Taken | 1997-08-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-09-17 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AVIATION MANAGEMENT CORP DBA |
| Address |
Lansing, IL 60438 United States |