Aircraft N5327V Data
3
aircraft records found
N5327V
2003 Cessna 172R, c/n 17281151
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172R Search all Cessna 172R |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 17281151 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N5327V |
| Mode S (ICAO24) Code | A6BB3C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-05-07 |
| Air Worthiness Test | 2003-03-19 |
| Last Action Taken | 2006-05-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | Southern Illinois University |
| Address |
Carbondale, IL 62901 United States |
| Region | Great Lakes |
N5327V
1975 Cessna 210L, c/n 21060909
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 210L Search all Cessna 210L |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 21060909 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5327V |
| Mode S (ICAO24) Code | A6BB3C |
| Certification Issued | 1976-08-04 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1977-02-15 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | YINGLING AIRCRAFT INC |
| Address |
Wichita, KS 67201 |
| Region | Central |
N5327V
1958 Hiller UH-12E, c/n 2001
Airframe Info
| Manufacturer | Hiller |
| Model | UH-12E Search all Hiller UH-12E |
| Year built | 1958 |
| Construction Number (C/N) | 2001 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming VO-540-C2A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5327V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |