Aircraft N5351W Data
2
aircraft records found
N5351W
2003 Cessna 172S, c/n 172S9381
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 172S9381 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N5351W |
| Mode S (ICAO24) Code | A6C590 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-09-11 |
| Air Worthiness Test | 2003-05-12 |
| Last Action Taken | 2007-09-13 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Wheaton, IL 60187 United States |
| Region | Great Lakes |
N5351W
Piper PA-28-160, c/n 28412
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-160 Search all Piper PA-28-160 |
| Construction Number (C/N) | 28412 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5351W |
| Mode S (ICAO24) Code | A6C590 |
| Certification Issued | 1978-07-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1982-08-10 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Garfield Hts, OH 44125 |
| Region | Great Lakes |