Aircraft N5358V Data
2
aircraft records found
N5358V
2003 Cessna 172R, c/n 172-81169
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172R Search all Cessna 172R |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 172-81169 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
| Also Registered As |
OE-KNG
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N5358V |
| Mode S (ICAO24) Code | A6C684 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-07-11 |
| Air Worthiness Test | 2003-05-27 |
| Last Action Taken | 2003-07-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-07-11 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AMERICAN AVIATION CONSULTANTS INC |
| Address |
Wilmington, DE 198104902 United States |
N5358V
Hiller UH-12E, c/n 2066
Airframe Info
| Manufacturer | Hiller |
| Model | UH-12E Search all Hiller UH-12E |
| Construction Number (C/N) | 2066 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5358V |
| Mode S (ICAO24) Code | A6C684 |
| Certification Issued | 1971-07-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1980-09-11 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | TEMSCO HELICOPTERS INC |
| Address |
Ketchikan, AK 99901 |
| Region | Alaskan |