Aircraft N5359K Data
2
aircraft records found
N5359K
2003 Cessna 172S, c/n 172S9447
Latest photos of N5359K
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 172S9447 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N5359K |
| Mode S (ICAO24) Code | A6C69D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-12-30 |
| Air Worthiness Test | 2003-07-09 |
| Last Action Taken | 2008-01-04 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Shadowfield Llc |
| Address |
Clinton, LA 70722 United States |
| Region | Southwestern |
N5359K
Ryan NAVION B, c/n NAV-4-2259B
Airframe Info
| Manufacturer | Ryan |
| Model | NAVION B Search all Ryan NAVION B |
| Construction Number (C/N) | NAV-4-2259B |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5359K |
| Mode S (ICAO24) Code | A6C69D |
| Certification Issued | 1973-06-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1976-06-09 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Melrose, MA 02176 |
| Region | New England |