Aircraft N5364A Data
2
aircraft records found
N5364A
2003 Cessna 172S, c/n 172S9417
Latest photos of N5364A
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 172S9417 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N5364A |
| Mode S (ICAO24) Code | A6C99C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-03-25 |
| Air Worthiness Test | 2003-06-03 |
| Last Action Taken | 2010-03-25 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Bradley Flying Association |
| Address |
Peoria, IL 61607 United States |
| Region | Great Lakes |
N5364A
Cessna T210N, c/n 21063392
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T210N Search all Cessna T210N |
| Construction Number (C/N) | 21063392 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5364A |
| Mode S (ICAO24) Code | A6C99C |
| Certification Issued | 1979-10-09 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1982-11-26 |
Owner
| Registration Type | Partnership |
| Address |
Fresno, CA 93727 |
| Region | Western-Pacific |