Aircraft N5518W Data
2
aircraft records found
N5518W
2014 Cessna 172S, c/n 172S11390
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | 172S11390 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N5518W |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5518W
2004 Maule MX-7-180AC, c/n 33005C
Airframe Info
| Manufacturer | Maule |
| Model | MX-7-180AC Search all Maule MX-7-180AC |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 33005C |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5518W |
| Mode S (ICAO24) Code | A706A7 |
| Certification Issued | 2008-06-11 |
| Last Action Taken | 2008-06-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-10-10 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | TAILWIND PROPERTIES LLC |
| Address |
Alpine, WY 831280638 United States |