Aircraft N5523V Data
2
aircraft records found
N5523V
2014 Cessna 172S, c/n 172S11413
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | 172S11413 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-36BBB9LV0-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N5523V |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5523V
Fokker Dr.1 Triplane Replica, c/n DB1
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | Dr.1 Triplane Replica Search all Fokker Dr.1 Triplane Replica |
| Construction Number (C/N) | DB1 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5523V |
| Mode S (ICAO24) Code | A709AE |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-01-24 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |