Aircraft N5531V Data
2
aircraft records found
N5531V
Parker Teenie Two, c/n 1 (N5531V)
Airframe Info
| Manufacturer | Parker |
| Model | Teenie Two Search all Parker Teenie Two |
| Construction Number (C/N) | 1 (N5531V) |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5531V |
| Mode S (ICAO24) Code | A70D1F |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-03-01 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N5531V
Cessna 172S, c/n 172S11534
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Construction Number (C/N) | 172S11534 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5531V |
| Mode S (ICAO24) Code | A70D1F |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2015-03-06 |
Owner
| Owner | Southwind Global Aviation Incorporated |
| Address |
Moundridge, Kansas 67107 United States |