Aircraft N6013J Data
4
aircraft records found
N6013J
2006 Cessna 172S, c/n 172S10153
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 172S10153 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N6013J |
| Mode S (ICAO24) Code | A7CDC0 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-05-11 |
| Air Worthiness Test | 2006-04-13 |
| Last Action Taken | 2006-05-11 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Bay Air Flying Service Inc |
| Address |
St Petersburg, FL 33701 United States |
| Region | Southern |
N6013J
1970 Bell OH-58A, c/n 70-15545
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | OH-58A Search all Bell OH-58A |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 70-15545 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Allison T63 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N6013J |
| Mode S (ICAO24) Code | A7CDC0 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1997-06-17 |
| Air Worthiness Test | 1997-07-24 |
| Last Action Taken | 2000-07-10 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-04-28 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | HANGAR 10 FLYING MUSEUM |
| Address |
Denton, TX 762074519 United States |
N6013J
1970 Bell OH-58A Kiowa, c/n 41096
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | OH-58A Kiowa Search all Bell OH-58A Kiowa |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 41096 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison T63-A700 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N6013J |
| Mode S (ICAO24) Code | A7CDC0 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1997-06-17 |
| Air Worthiness Test | 1997-07-24 |
| Last Action Taken | 2000-07-10 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-04-28 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | HANGAR 10 FLYING MUSEUM |
| Address |
Denton, TX 762074519 United States |
N6013J
Cessna A150L, c/n A1500313
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | A150L Search all Cessna A150L |
| Construction Number (C/N) | A1500313 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6013J |
| Mode S (ICAO24) Code | A7CDC0 |
| Certification Issued | 1992-06-15 |
| Last Action Taken | 1992-06-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-03-07 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | METROPOLITAN AVIATION INC |
| Address |
Ft Washington, MD 20744 |