Aircraft N6021K Data
2
aircraft records found
N6021K
2006 Cessna 172S, c/n 172S10181
Latest photos of N6021K
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 172S10181 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N6021K |
| Mode S (ICAO24) Code | A7D132 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-04-09 |
| Air Worthiness Test | 2006-05-12 |
| Last Action Taken | 2010-04-09 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Gfk Flight Support Inc |
| Address |
Grand Forks, ND 58203 United States |
| Region | Great Lakes |
N6021K
1979 Beech 76, c/n ME-169
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 76 Search all Beech 76 |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | ME-169 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A1G6D |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N6021K |
| Mode S (ICAO24) Code | A7D132 |
| Current Status | Exported to the United Kingdom |
| Delivery Date | 1979-03-27 |
| Registration Cancel Date | 1981-03-18 |
Owner
| Owner | Catskill Airways Incorporated |
| Address |
Oneonta, New York 13820 United States |