Aircraft N6194K Data
2
aircraft records found
N6194K
Cessna 172S, c/n 172S10769
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Construction Number (C/N) | 172S10769 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6194K |
| Mode S (ICAO24) Code | A8131B |
| Certification Issued | 2008-08-18 |
| Last Action Taken | 2008-08-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-08-25 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WEAVER AERO INTERNATIONAL INC |
| Address |
Moundridge, KS 671077142 United States |
N6194K
Grumman TF-1(C-1A) Trader, c/n 1
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | TF-1(C-1A) Trader Search all Grumman TF-1(C-1A) Trader |
| Construction Number (C/N) | 1 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
136748
Withdrawn from service
|
Aircraft
| Registration Number | N6194K |
| Mode S (ICAO24) Code | A8131B |
| Certification Issued | 1993-02-09 |
| Last Action Taken | 1999-02-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-01-16 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | NATIONAL MUSEUM OF NAVAL AVIATION |
| Address |
Pensacola, FL 32508 United States |