Aircraft N6194V Data
2
aircraft records found
N6194V
2008 Cessna 172S, c/n 172S10771
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 172S10771 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N6194V |
| Mode S (ICAO24) Code | A81325 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-08-14 |
| Air Worthiness Test | 2008-07-24 |
| Last Action Taken | 2009-08-14 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Christiansen Aviation Inc |
| Address |
Wilmington, DE 19810 United States |
| Region | Eastern |
N6194V
2004 Raytheon B200 King Air, c/n BB-1874
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | B200 King Air Search all Raytheon B200 King Air |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | BB-1874 |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-42 |
| Also Registered As |
F-HAMI
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N6194V |
| Mode S (ICAO24) Code | A81325 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-10-22 |
| Air Worthiness Test | 2004-09-17 |
| Last Action Taken | 2004-10-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-05-31 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WELLS FARGO BANK NORTHWEST NA TRUSTEE |
| Address |
Salt Lake City, UT 841112263 United States |