Aircraft N6238A Data
2
aircraft records found
N6238A
2008 Cessna 172S, c/n 172S10702
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 172S10702 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N6238A |
| Mode S (ICAO24) Code | A824D3 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-08-28 |
| Air Worthiness Test | 2008-04-07 |
| Last Action Taken | 2008-08-28 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | D & B Aircraft Holdings Llc |
| Address |
Winchester, CA 92596 United States |
| Region | Western-Pacific |
N6238A
1956 Cessna 182, c/n 33038
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182 Search all Cessna 182 |
| Year built | 1956 |
| Construction Number (C/N) | 33038 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor O-470 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N6238A |
| Mode S (ICAO24) Code | A824D3 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 1956-03-20 |
| Last Action Taken | 2005-04-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-09-16 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Xxx, OK 73125 United States |